Pn-Pt: 9:00-17:00 | Sb: 9:00-16:00
Zanim zdecydujesz się na kota

Zanim zdecydujesz się na kota – przeczytaj i zastanów się czy spełniasz podstawowe warunki do adopcji, a także, czy Twój styl i tryb życia na to pozwalają.

Podstawowe warunki

  • Kot może zostać adoptowany tylko przez osobę pełnoletnią
  • Osoba adoptująca wyraża zgodę na ewentualną wizytę przed i po-adopcyjną
  • Jeśli adoptujesz kocię jesteś zobowiązany zgłosić się ze zwierzęciem do kastracji/sterylizacji po osiągnięciu przez nie odpowiedniego wieku

Jak długo kot musiałby pozostawać sam w domu?

Jeśli dużo pracujesz i rzadko przebywasz w domu,  adopcja kota nie jest dobrym pomysłem. Kot, który się nudzi może zniszczyć rzeczy w domu lub źle się zachowywać. Rozwiązaniem może być adopcja dwóch kotów, które dotrzymają sobie towarzystwa, a ilość obowiązków dla Ciebie praktycznie się nie zmieni.

Czy mieszkanie będzie bezpieczne dla kota?

Koty kochają przesiadywanie w oknach i na balkonach, ale ich wrodzona ciekawość i instynkt może doprowadzić do tragedii. Jeśli chcemy pozwolić kotu przesiadywać w otwartym oknie czy na balkonie, musimy je zabezpieczyć siatką. Koty są też amatorami domowych roślin, które namiętnie podgryzają. Jednak niektóre są dla nich trujące- sprawdź czy nie masz ich w domu i przed adopcją oddaj sąsiadce.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie…

Upewnij się, że właściciel mieszkania zgadza się na adopcję kota. To dużo prostsze niż przeprowadzka, konflikt, lub powrót kota do schroniska..

Czy wszyscy domownicy zgadzają się na kota? Czy w domu nie ma alergików?

Porozmawiaj z domownikami o swoich planach. Czy pomogą w opiece nad kotem w razie Twojej choroby lub wyjazdu? Czy któryś z domowników ma uczulenie na sierść lub ślinę zwierząt? Dowiedz się przed wizytą w schronisku.

Czy „stać Cię” na utrzymanie kota?

Koszty karmy, corocznych szczepień, odrobaczania, ewentualnego leczenia czy hoteliku na wakacje. Może uzbierać się spora suma. Czy Twoje zarobki pozwalają na adopcję?

Czy jesteś świadom, że to decyzja na lata?

Adopcja kota powinna być na zawsze. Jak małżeństwo- w zdrowiu i chorobie, na dobre i na złe. Uwzględnij również swój wiek. Jesteś osobą starszą? Czy wobec tego adopcja kociaka to dobry pomysł? Co stanie się z kotem, jeśli odejdziesz przed nim?