Pn-Pt: 9:00-16:00 | Sb: 9:00-16:00
O Nas – Fundacja Straż Obrony Praw Zwierząt

HISTORIA

Schronisko w Borku powstało w 2014 r. ,a niedługo po tym, bo w 2015 roku założyliśmy Fundację. Początkowo mieliśmy obsługiwać jedynie teren Gminy Rzezawa, ponieważ nie wiedzieliśmy, że zapotrzebowanie na nasze usługi będzie coraz większe. W okolicy nie ma schroniska, najbliżej położone jest Schronisko w Tarnowie oddalone o prawie 50 km. Zaczynaliśmy od 6 boksów dla psów, wkrótce było ich 18, ale zainteresowanie rosło, a problem bezdomności okazał się większy niż przypuszczaliśmy. W miarę możliwości finansowych, stopniowo rozbudowywaliśmy schronisko, zwiększała się liczba boksów, których obecnie mamy ponad 100, powstał też budynek z wolierą dla kotów. Niestety możliwości rozbudowy i modernizacji naszego schroniska są ograniczone, ponieważ teren dzierżawimy od Gminy Rzezawa i nie mamy zgody na wiele inwestycji, które znacznie usprawniłyby i ułatwiły naszą pracę, a także poprawiły komfort życia naszych podopiecznych. Pomimo różnych trudności z jakimi borykamy się na co dzień, staramy się zapewnić naszym zwierzakom jak najlepsze warunki. Każdy pies posiada oddzielny boks z ocieploną budą dopasowaną do jego rozmiaru. Dysponujemy również wybiegami, pomieszczeniami szpitalnymi, zabiegowymi, a także oddzielonymi miejscami w budynku dla np. suk ze szczeniętami.

Obecnie na stałe, obsługujemy teren Gminy Rzezawa. Co roku startujemy też w przetargach ogłaszanych przez Urzędy Gminy na opiekę i odławianie zwierząt bezdomnych. Głównym kryterium wyboru schroniska jest niestety cena, a tylko czasem odległość. Z tego powodu nie obsługujemy wszystkich okolicznych Gmin, a te z którymi współpracujemy, znajdziecie w zakładce: Edukacja / Z kim współpracujemy?

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY?

W oparciu o umowy z Urzędami Gmin, zajmujemy się przede wszystkim odławianiem i transportem bezdomnych psów i kotów, odławianiem i kastracją kotów wolnożyjących, opieką nad bezdomnymi zwierzętami przebywającymi w schronisku, poszukiwaniem nowych domów dla zwierzaków czekających na adopcję, edukacją najmłodszych i tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć.

Każdy bezdomny pies po przybyciu do naszego schroniska, zostaje zaszczepiony przeciwko chorobom zakaźnym, odrobaczony, a następnie odbywa obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę. Po tym czasie pies zostaje wykastrowany (jeśli nie ma przeciwwskazań), zachipowany, a także zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i możemy szukać dla niego nowego domu!

Każdy bezdomny, oswojony kot po przybyciu do schroniska, zostaje zaszczepiony przeciwko chorobom zakaźnym, odrobaczony, a następnie odbywa obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę. Po tym czasie zostaje wykastrowany (jeśli nie ma przeciwwskazań), zachipowany, zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i możemy szukać dla niego nowego domu!

Kocięta i szczenięta nie są objęte kwarantanną, więc jeśli ich kondycja na to pozwala, mogą być od razu wydane do adopcji. Kociaki i szczenięta wydajemy zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, zachipowane i odrobaczone, a jeśli ukończyły 3 miesiąc życia, są też zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Kastracja odbywa się bezpłatnie, w schronisku po uprzednim umówieniu wizyty, po osiągnięciu dojrzałości przez zwierzaka.

Psy i koty wydawane są do adopcji na podstawie ankiety przedadopcyjnej (do wypełnienia na miejscu, lub do pobrania w zakładce Adopcje- do pobrania) oraz umowy adopcyjnej ( do wypełnienia na miejscu, do wglądu w zakładce Adopcje- do pobrania)

Wszystkie zwierzęta wydawane z naszego schroniska posiadają aktualną książeczkę zdrowia.

Psiaki, które zgubiły się i zostają odnalezione w naszym schronisku przez właściciela, zostają wydane na podstawie książeczki zdrowia, ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz pisemnego oświadczenia właściciela.

Nierzadko, psy które do nas trafiają, są lękliwe, agresywne czy wręcz zdziczałe. Z takimi zwierzakami, pracuje behawiorysta, który jest u nas zatrudniony na stałe. Czasem już po kilku dniach pracy widać efekty, ale niestety częściej to miesiące ciężkiej pracy w zdobywaniu zaufania, pracy nad akceptacją człowieka czy smyczy.

Koty wolno-żyjące po odłowieniu zostają odrobaczone i wykastrowane, a po okresie rekonwalescencji wypuszczone w miejscu bytowania.

[POBIERZ] REGULAMIN SCHRONISKA