Pierwsze dni w nowym domu
KOT
Pozwól kotu obejść mieszkanie, obwąchać wszystkie meble, daj mu czas. Nie bierz na ręce, nie przytulaj. Kot jest mocno zestresowany przeprowadzką. Pokaż mu, gdzie jest kuweta i gdzie stoją miski. Nie zdziw się, jeśli od razu się gdzieś schowa – wyjdzie w nocy, gdy wszyscy pójdą spać i w domu zapanuje spokój, i będzie zwiedzał. Zostaw mu wtedy w widocznym miejscu karmę i wodę.
Kuweta powinna stać w spokojnym miejscu, tak aby kot nie stresował się, załatwiając swoje potrzeby. Nie stawiaj jej koło misek z jedzeniem – kto chciałby jeść w toalecie? Kot powinien mieć swój kąt w domu, posłanko, kryjówkę. Baw się z kotem codziennie – to mogą być krótkie seanse, ale częste. Nie pozwól kotu polować na ręce. Pamiętaj, że znudzony kot to zestresowany kot. Koty lubią drapać. Aby oszczędzić meble, spraw mu drapak.
Zabezpiecz okna i balkon specjalną siatką, żeby kot nie wypadł. Uchylone okna też są zagrożeniem dla kota – może się w nich zaklinować i udusić – warto więc zabezpieczyć je specjalną kratką. Zadbaj o odpowiednią dietę swojego kota. Pamiętaj, że pieniądze wydane na karmę to pieniądze zaoszczędzone na leczeniu. Pamiętaj, by kot miał zawsze dostęp do czystej wody.
Nigdy nie dawaj mu mleka, ponieważ koty go nie trawią i mogą po nim mieć biegunkę.
PIES
Zanim wsiądziesz z psem do samochodu, idź z nim na spacer – to na spacerze powstaje najsilniejsza więź łącząca Cię z psem. Po przyjeździe do domu, przespacerujcie po okolicy, niech psiak pozna nowy teren.
Wprowadź psa do domu na smyczy. Pokaż mu, gdzie jest jego legowisko i gdzie stoją miski. Pies jest tak samo jak Ty przejęty zmianą w życiu. Pozwól, by oswoił się z nowym otoczeniem. Nie dotykaj, nie przytulaj na siłę. Jeszcze przed adopcją ustal, co psu będzie wolno, a czego nie będzie mógł robić, i od pierwszego dnia przestrzegaj tych zasad. Jeśli Twój pies złamie którąś z zasad –znajdź swój sposób korygowania – słowo, dźwięk, ton głosu.
Przyzwyczajaj psa do zostawania samemu w domu. Zostawiaj go na 5, 10 minut, za każdym razem wydłużając ten czas. Na czas nieobecności domowników warto zostawić psu zabawki, gryzaki, smakołyki. Jeśli chcesz wykąpać psa – odczekaj kilka dni od adopcji.
Pamiętaj o regularnych spacerach. Nawet największy ogród szybko mu się znudzi. Spacer to nowe sytuacje, zapachy, ludzie, psy – bardzo ważny punkt dnia każdego psa. Powinien trwać przynajmniej pół godziny. Od początku obserwuj zachowanie psa na spacerach. Unikaj sytuacji stresujących go; daj mu poczucie bezpieczeństwa. Koryguj jego zachowania, które Ci nie opowiadają (np. ciągnięcie na smyczy). Przez co najmniej pierwszy miesiąc nie spuszczaj psa ze smyczy – ucieknie i go nie przywołasz.
Zadbaj o odpowiednią dietę swojego psa. Pamiętaj, że pieniądze wydane na karmę to pieniądze zaoszczędzone na leczeniu. Karm psa o tej samej godzinie (ułatwi to zachowanie czystości w domu). Nie każdy pies ze schroniska rozumie kwestię załatwiania się na zewnątrz. Pamiętaj o regularnych porach karmienia, niedokarmianiu psa poza porami karmienia i regularnych spacerach – częstszych nawet niż trzy razy dziennie. Obserwuj swojego psa, sygnały, które poprzedzają załatwienie się.
Jeśli pies będzie sprawiał problemy, skontaktuj się z nami – spróbujemy pomóc – albo z behawiorystą.